Arabská literatura

Byla velmi ovlivněna Islámem. Píše se zprava do leva. Většina písmen se píše ve 4 podobách. (na začátku slova, uprostřed, na konci a samostatně).

Korán

  • (610 -632 n. l.)
  • Název v překladu znamená "přednášení".
  • Svatá kniha muslimů.
  • Obsahuje 114 kapitol (súr).  
  • Mohamedovi byla zvěstována zjevení prostřednictvím archanděla Gabriela (90 v Mekce a 24 v Medině)
 

Tisíc a jedna noc

Sbírka povídek, pohádek, pověstí a bajek.

Příběhy jsou obaleny do tzv. rámcového příběhu, jenž pojednává o králi Šahriárovi a dívce ŠahrazáděŠahriár byl podváděn svou manželkou. Když se to dozvěděl, nechal ji popravit a ženám přestal důvěřovat. Proto se každý den oženil s jinou pannou, s kterou strávil noc a poté ji nechal popravit. Takto to pokračovalo 3 roky, dokud nepopravil všechny dívky ve městě. Poté jeho sluha musel hledat dívky v jiných městech. Narazil na Šahrazádu, která se rozhodla jít za králem dobrovolně. Večer mu začala vyprávět poutavý příběh, který trval až do rána. Král byl tak natěšený na další příběh, že Šahrazádu nepopravil. Takto to pokračovalo tisíc a jednu noc, během kterých Šahrazáda králi porodila 3 syny. Když své vyprávění skončila, nechal ji král na živu za její lásku a věrnost.


Líbí se vám tato stránka? Doporučte ji svým přátelům pomocí tlačítek níže. Děkuji


Kam dál: 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace