Čínská literatura

Čínská literatura byla ovlivněna filozofiemi a náboženstvím. Hlavními ideologiemi byly konfucianismus, taoismus a buddhismus

Konfucianismus

Vyjadřuje filozofický směr, kterým by se měl člověk ubírat. Hlavní myšlenkou je tao. Toto slovo znamená cesta, ale získalo si více významů. Přeneseně to může znamenat i rozum a učení. Přiklání se k člověku a snaží se mu ukázat směr bez komplikací. Učí člověka k mravnosti a etice. To také vyjadřuje pojmem je li (slušnost).

Konfucius

Nejvlivnější čínský filozof. Svůj dům změnil na školu. Vydal se na dlouhé putování se svými učedníky, při němž hledal panovníka, který by přijal jeho myšlenky za své. 

Kniha písní

Obsáhlá sbírka, písní, básní a oslavných hymnů.

Taoismus

Stejně jako konfucianismus, je filozofický směr a jeho hlavní myšlenkou je tao. Na rozdíl od konfucianismu prosazuje myšlenku spojit se s přírodou a odpoutat se od společnosti.

Lao-c'

Významná postava čínské filozofie. Informací o jeho životě je málo. Dle legendy chtěl odejít do samoty, ale strážce jej poprosil, aby své myšlenky uložil do knihy. A tak vznikla Kniha o cestě a ctnosti (Základní text taoismu)

Čuang-c'

Pokračovatel Lao-c'. Je autorem stejnojmenné knihy Čuang-c'(jeden základních textů taoismu) . Tato kniha se vrací k dvěma protikladným silám jin jang (temná - světlá).


Líbí se vám tato stránka? Doporučte ji svým přátelům pomocí tlačítek níže. Děkuji


Kam dál: 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace